Harddisk (sabit disk) Nedir?

Nisan 18, 2010 at 2:03 pm Yorum bırakın

Gerçek ismi Hard Disk Drive. Kısaltması HDD. Yaygın olarak kullanılan ismi Harddisk. Bazen Harddrive olarak da kısaltılmaktadır. Türkçesi Sabit Disk Sürücüsü. Türkiyede yaygın olarak kullanılan ismi Sabit Disk.

Hard Diskler, sayısal (digital) verileri kalıcı olarak depolamaya yarayan elektronik aletlerdir. Bilgisayarlar ile hayatımıza girdi. Üretim teknolojileri geliştirilerek boyutları küçültüldü, kapasiteleri, hızları ve dayanıklıkları arttırıldı. Mekanik aygıtlar oldukları için gürültü yapmaktaydılar ve sessizlik konusunda da bir çok yeni teknoloji harddisklerde uygulanmaya başlandı. Ancak yinede temel çalışma prensipleri tıpkı ilk üretildiği gibi. Son zamanlarda bir iki yeni değişik mantık üzerinde üretim yapılmaya başlandı. Ancak bunlardan ne kadar verim alınabileceği konusunda bişey söylemek için henüz erken.

Teorik olarak harddisksiz bilgisayarlar çalışsa dahi günümüzde, bir bilgisayarın en önemli, olmassa olmaz parçalarından biri haline gelmiş ve pratikte harddisksiz bir bilgisayardan bahsedilemez hale gelinmiştir.  Önceden bilgisayarlar satılırken harddiskli ya da harddisksiz olarak satılıyorlardı. Şimdi ise böyle bir şey gülümsetiyor insanı.

Teknoloji ilerledikçe Mp3 çalarlar, oyun konsolları, uydu alıcı cihazları , video kameralar ve hatta cep telefonları  gibi birçok elektronik alette de artık hard diskler kullanılmaya başlanmıştır.

Harddiskler aslında ağır,  ve kaba aygıtlardır. Hassastırlar. Erken bozulurlar ve hızları da diğer belleklere oranla daha yavaştır. Ancak harddiskleri vazgeçilmez yapan şey kapasiteleridir. Milyarlarca dökümanı yıllarca üzerinde barındırabilirler. Milyonlarca resim, binlerce müzik, yüzlerce film-video vs.  Örneğin günümüzde hemen hemen her bilgisayarda en az 250 GB lık bir harddisk bulunmaktadır. Fiyatı 50 Dolar civarında olan bu harddiskimize, 8 MegaPixel kameramızla çektiğimiz resimlerden ortalama 80 bin tane resmimizi saklayabiliriz.

Bilgisayarımız kapalıyken ya da fişini çektiğimiz zaman verilerimiz  sağlıklı bir şekilde harddisklerde saklanmaktadır.  Hard Disklerin diğer belleklerden ayıran en temel özelliği verileri uzun süre barındırılabilmesidir.

Bilgisayarımızdaki ya da diğer elektronik cihazlarımızdaki diğer bellekler (RAM Bellek gibi) geçici olarak bilgileri üzerlerinde barındırırlar. Bunların amacı, sistemin anlık  ihtiyaç duyduğu veri depolama alanlarıdır.  Bu bellekler o an işlem yapabilmek için kullanılmaktadır. Sonrasında ise işlem bititğinde ya da bellek dolduğunda ya da bilinçli / bilinçsiz elektrik kesildiğinde üzerindeki veriler silinirler.

Örnek verecek olursak, bir not defteri açıp üzerine yazı yazmaya başlayalım. Sonra bilgisayarın fişini çekelim. Tekrar bilgisayarı açtığımızda yazdıklarımızın silindiklerini görürüz. Çünkü yazdığımız yazılar ram bellekte tutulmaktaydılar. Oysa dosya menüsünden kaydet komutu verseydik, o zaman bilgiler ramden harddiske aktarıalcaktı. Böylelikle biz onu silene kadar orada saklanacaktı.

İlk harddisk (IBM 350) 1956 da üretilen RAMAC isimli bir  bilgisayarda kullanılmıştır. Bu bilgisayar 1 ton dan daha ağırdı.

Günümüzde ise harddisklerin ağırlıkları gramlarla ölçülüyor. Boyutları ka ve kat küçültülmüştür. Kapasiteleri kat ve kat artırılmıştır. Hızlarıda mekaniğin elverdiği ölçüde üst sınırları zorlamıştır.

Reklamlar

Entry filed under: Bilgisayar.

Harddisk’lerden Veri Kurtarmanın Mantığı Harddisk (sabit disk) Kasaya nasıl takılır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 30.956 hits

%d blogcu bunu beğendi: