Harddisk (sabit disk) Kasaya nasıl takılır?

Mayıs 1, 2010 at 7:01 pm Yorum bırakın

Bir önceki yazımda harddisklerin ne işe yaradıkları ve nerelerde kullanıldıklarından bahsetmiştik.

Kısaca tekrar etmek gerekirse, dijital (sayısal) verilerimizi uzun süre üzerinde depoladığımız elektroniksel ve mekaniksel bir bilgisayar parçasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle, bilgisayarlar dışında da çeşitli elektronik cihazlarda kullanılmaya başlanmıştır. Harddiskler ilk üretildiği tarihten itibaren hemen hemen aynı mantıkta işlem yapmaktadırlar.

Bir harddiski masaüstü bilgisayara nasıl takacağımızı öğrenelim. Öncelikle bilgisayarımızı kapatıp kasanın yan kapağını söküyoruz.

Harddiskimizi alıp kasamızdaki yerine yerlşetiriyoruz. Sonrası kenarlarda bulunan vida yerlerinden iyice sıkıştırarak vidalıyoruz.

Kabloları takmadan önce günümüzde piyasada bulunan 2 farklı harddiskten bahsedelim. Birine PATA diğerine SATA diyoruz.  PATA diskler artık pek kullanılmamaktadır. Ama yinede ikinci el piyasasında vs. karşılaşmaktayız.  SATA diskler ise SATA – SATA II – SATA III olarak ayrılmaktadır.

PATA ya da SATA disklerde iki tür kablo bulunur. Bir tanesi veri iletimini sağlayan veri kablosu (data kablosu) diğeri ise harddiskin çalışması için gerekli olan elektrik ihtiyacını karşılayan güç kablosu.

PATA disklerin veri iletim kablosu IDE olarak isimlendirilmektedir.  Aşağıdaki resimde sağdaki  geniş kablo PATA diskler için kullanılan IDE kablosudur. Soldaki kırmızı dar kablo ise SATA disklerde veri iletimi için kullanılan kablodur.

Veri iletim kabloları farklı olduğu gibi bu iki tür harddisk arasında güç kablolarıda farklılık göstermektedir. Aşağıdaki resimde ortadaki siyah konnektör SATA harddiskler için kullanılan güç kablosudur. Kenarlardaki beyaz konnektörler ise PATA harddisklerde kullanılmaktadır.

Veri kablomuzu harddiskimizin arka kısmında bulunan yuvaya takıyoruz.  Aşağıdaki resimin üst kısmında bir PATA diskin kablolarının takılmış halini görüyoruz. Alt kısmında ise SATA diske kabloların takılmaısnı görüyoruz.

Güç kablomuz güç kaynağından geldiği için zaten bir ucu vardı ve o ucuda harddiskimize taktık. Veri iletim kablosu ise iki uçlu. Bir ucunu harddiskimize taktık. Diğer ucunu da anakartımızda uygun yere takmalıyız.

Bunların dışında kullanıcı olarak bizlerin yapması gereken bir şey daha kalıyor. O da jumper ayarını yapmak. Bu ayar günümüz disklerinde pek yapılmamaktadır. Yani direk satın aldığımız harddiski çoğunlukla sadece kablolarını bağlamamız yeterlidir. Ancak önceleri ya da günümüzde bazı durumlarda bir jumper ayarı yapmamız gerekiyor.

Jumper dediğimiz şey aslında iki pinin kısa devre yapılmasıdır. Yani iki pinin küçük bir aparatla birbirine akım geçirmesine olanak tanımaktır. Bu jumper olayı sadece harddisklerde değil cd/dvd romlarda, anakartlarda vs. kullanılmaktadır.

Konumuzda ise harddisklerin jumper ayarlarından bahsedelim. Günümüzde kullanılan SATA2 olarak ifade edilen harddisklerdir. Ancak eski anakartlar SATA nın ilk versiyonuna yani SATA1 i desteklediğinden, aldığımız SATA2 diskteki SATA1 modunu aktifleştirecek jumper ayarı yapmalıyız. Daha önceleri kullanılan PATA harddisklerde ise master/slave ayarları için jumperlar kullanılıyordu. PATA harddiskler için IDE adı verilen veri iletişim kabloları kullanılıyordu. Bu kabloların üç tane ucu vardı. Bir ucunu anakarta takarken diğer iki uca harddisk ya da cd/dvd rom takıyorduk. Tek kabloda iki ayrı aygıt çalıştığı için, bunlardan birini master(ana) diğerini slave(ikincil) olarak tanımlıyorduk sisteme. Bu iş içinde harddisk ya da cd/dvd üzerindeki jumper ayarlarından faydalanıyorduk.

Bu resimde bir PATA  harddisk için yapılan jumper ayarını görüyoruz. Resimdeki mavi küçük aparatı ilgili pinlere takarak o pinlerin kısadevre olmasını sağlıyoruz. Resimdeki örnekte harddiski master olarak tanımlamak için bir ayar yapılmış. Günümüz SATA disklerinde “master” ya da “slave” gibi ayarlar bulunmamaktadır. Ancak SATA II bir harddiski SATA I destekleyen anakarta takarken  harddisk üzerinde bulunan SATA I modunu ifade eden jumper ayarını yapmalıyız.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarımızın kapağını kapatabiliriz. Artık işin donanımsal kısmını bitirdik ve geri kalan ayarlamaları yazılımsal olarak yapacağız..

Reklamlar

Entry filed under: Bilgisayar. Tags: , , .

Harddisk (sabit disk) Nedir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 31.760 hits

%d blogcu bunu beğendi: